Zaledwie kilka dni temu było można świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny warto nabrać nieco refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który pojawia się na terenie całego kraju. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który potrafi być dla całej cywilizacji naprawdę bez granic niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy w sumie w każdy dzień, niewątpliwie mają związek z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Jak wiadomo warto regularnie informować czym jest zanieczyszczenie powietrza bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze trzeba mieć pojęcie, że dzisiaj w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomniał również, że połowę smogu w Polsce generujemy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie rozmontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również podpiął się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Piotr Woźny, prezes spółki orzekł, że produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, iż kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 możemy ze sobą naturalnie połączyć. Pandemia koronawirusa najpierw ukazała się w miejscach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W aspekcie smogu bez dwóch zdań warto też orientować się, co w praktyce jest pierwszorzędną przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu bez liku niekorzystnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich aspektów jest niebywale istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz